Джерело: www.dniprotoday.com

Теракт став найбільшою екологічною катастрофою за останні десятиліття. Затопило 600 квадратних кілометрів територій, 80 населених пунктів опинилися під водою, а унікальні природні екосистеми зникли.

Сьогодні, 6 червня 2024 року, минув рік відтоді, як росія, вчинивши акт тероризму, зруйнувала Каховську ГЕС. Теракт став найбільшою екологічною катастрофою з часів аварії на ЧАЕС.

Коли окупанти підірвали дамбу, вода піднялася на 11 метрів. Затопило 600 квадратних кілометрів територій. 80 населених пунктів опинилися під водою.

Наслідки цього злочину складно осягнути. Тисячі людей загинули. Сотні тисяч втратили домівки, майно та назавжди попрощалися зі звичним життям, вимушено шукаючи прихистку деінде.  Міста Нікопольського та Криворізького районів зіткнулися з браком питної води.

За попередніми оцінками, збитки від екоциду перевищують 3,5 мільярда євро. Шкоду, яку катастрофа завдала довкіллю, однак, неможливо оцінити в грошах. Затоплення забруднило ґрунт та отруїло водойми. Загинули тварини та рослини, у тому числі, ендеміки. 

Порушення природної рівноваги завжди має каскадний ефект. Тож збитки, що їх теракт завдав екосистемам, відчуватимуться протягом десятків, якщо не сотень років.

Винні і досі не покарані

Згідно з міжнародним законодавством це – воєнний злочин. Він, однак, лишився безкарним. росія так нічого і не отримала, окрім осуду, до якого їй немає діла, та санкцій, які вони успішно навчилися обходити.

Винні мають бути притягнутими до відповідальності. Безкарність подібних злочинів породжує прецедент, а прецедент дає змогу іншим терористичним державам чинити так само.

Але насамперед, це питання людяності. Російський режим, свідомо йдучи на руйнування цивільної інфраструктури та спричинення екоциду, продемонстрував свою жорстокість та зневагу до життя людей. Важливо, щоб світ не забув про цю трагедію і не дозволив їй повторитися. А уникнути другої катастрофи можна притягнувши до відповідальності винних.